Att kommunen tog över fastigheterna räckte inte för att rädda Folkets hus i Hallstahammar.
– Vi tvingades lämna in en konkursansökan förra veckan sedan föreningens styrelse fått de preliminära siffrorna för ekonomin så här långt. Vi vet ännu inte hur stor skulden är, men det ser inte bra ut. Dessutom har Skattemyndigheten aviserat att föreningen är skyldig ännu mer pengar, säger föreningens ordförande Ingrid Körberg.

I början av sommaren sålde föreningen sina fastigheter för nästan 6 miljoner kronor. Drygt fem miljoner användes för att lösa in lån. Resten av pengarna har gått till att betala av skulder. Då såg det ut som att konkurshotet var avvärjt.
– Vi anställda är så klart besvikna över att föreningens ekonomi kunde misskötas så länge innan det upptäcktes, säger Aliki Karlsson, som jobbar på Folkets hus i Hallstahammar.

Föreningens förra föreståndare är polisanmäld för trolöshet mot huvudman. Polisutredningen pågår fortfarande.

Aliki Karlsson berättar att de anställda fortsätter att jobba som vanligt i väntan på konkursförvaltarens beslut.
Advokat Per Bergström, som av tingsrätten i Västerås utsetts till konkursförvaltare, säger till Fastighetsfolket att han behöver bilda sig en uppfattning om föreningens ekonomi innan han kan uttala sig om föreningens framtid.